Minimalizm formy to domena nie tylko Skandynawów. I mimo że to właśnie z mroźna północą kojarzymy surowe, białe ściany ascetycznych wnętrz i oszczędne formy, Japończycy również mają w tej kwestii sporo do powiedzenia. Podobnie jak Norwegowie czy Duńczycy, projektanci z kraju kwitnącej wiśni wyznają zasadę w myśl której przedmioty użytku codziennego powinny być przede wszystkim funkcjonalne, a dopiero potem zachwycać formą. Jednym z najbardziej znanych orędowników zrównoważonego rozwoju w designie jest Naoto Fukasawa.

 

Super_Normal_02Fukusawa, który zasłynął jako ojciec koncepcji „Super Normal”, czyli zasady tworzenia rzeczy pięknych w swojej prostocie. Jego zdaniem przedmioty mają służyć konkretnym celom i realizować je najlepiej, jak tylko się da. Charakterystyki wizualne są wobec użyteczności drugorzędne.

„Kiedyś projektując oświetlenie myśleliśmy przede wszystkim o lampie” – mów Fukusawa w rozmowie z portalem Metropolis. „W rzeczywistości projektować musimy samo światło, nie lampę” – twierdzi projektant. „Jeśli chcę zaprojektować klimatyzator, muszę pomyśleć o jakości powietrza, jakie ma być wytwarzane oraz o sposobie kontrolowania urządzenia. Pod uwagę muszę też wziąć dźwięki, jakie będzie wydawało. Nie należy skupiać się więc na rzeczy samej w sobie” – przekonuje.

 

Jego zdaniem współczesny świat dąży do uproszczeń zarówno w kwestii technologii, jak i właśnie designu: „Możliwości projektowe są coraz bardziej ograniczone. Kiedyś nagminnie projektowałem nowe modele komputerów czy monitorów. Dzisiaj już nikt mnie oto nie prosi. Kiedyś monitor był wielkim pudłem, dzisiaj to zaledwie cieniutka powierzchnia. I tyle wystarczy. To świadectwo tego, że wkroczyliśmy w nową erę wzornictwa” – tłumaczy Fukusawa.

 

 

iphoneZdaniem projektanta, wynalazkiem, który zrewolucjonizował sposób myślenia o przedmiotach użytku codziennego był iPhone. „Kiedyś otaczały nas dziesiątki urządzeń – chcieliśmy ich mieć więcej i więcej. Dzisiaj do szczęścia potrzebny jest nam jedynie mały prostokąt, który jest swego rodzaju ‘pilotem do rzeczywistości'”. Uświadomiliśmy sobie, że do szczęścia nie potrzebujemy dziesiątek gadżetów, dzięki czemu nasza przestrzeń życiowa jest czystsza, bardziej minimalistyczna, a nasze nastawienie do świata – bardziej racjonalne” – przekonuje japoński projektant.

 

 

Naoto-Fukasawa-05

Zobacz: