Lampa stołowa to najprostszy sposób, aby wprowadzić do pomieszczenia źródło intensywnego światła. Dobrze dobrana do wystroju pomieszczenia może stanowić również ciekawy akcent dekoracyjny. Aby jednak pogodzić obie te funkcje trzeba zadać sobie pytanie, jaki rozmiar i kształt sprawdzi się w naszej przestrzeni mieszkalnej. Istotną kwestią jest również sprawa abażuru oraz parametrów żarówki, jaka można w danej lampie zamontować.

 

Rozmiar ma znaczenie

Obecnie na rynku dostępne są lampy stołowe praktycznie w każdym rozmiarze – od cieniutkich i smukłych niczym świece, poprzez klasyczne, których podstawy przypominają wazony, do przestrzennych form geometrycznych przypominających bardziej dzieła sztuki nowoczesnej niż lampy.

Decyzję o tym, jak dużą lampę wybrać, powinno warunkować to, gdzie zamierzamy ją postawić. Jeśli do dyspozycji mamy niewielki stolik, wybierzmy tę o smukłej podstawie. Większa zaburzy proporcje, nie mówiąc o tym, że prawdopodobieństwo jej zrzucenia będzie dużo większe.

Weźmy pod uwagę również wysokość. Na stole o krótkich nogach lepiej sprawdzi się lampa o wydłużonej podstawie. Analogicznie: na wysokim stole postawmy raczej lampę szerszą niż wyższą.

 

Klosze zmieniaj jak rękawiczki

Ważnym elementem każdej lampy jest klosz. Nie powinien być jednak najważniejszym, bo mając na uwadze szybko zmieniające się mody i trendy należy spodziewać się, że za sezon, dwa, zwyczajnie się nam on znudzi. Dlatego lepiej wybrać lampę, której klosze będziemy mogli swobodnie zmieniać.

Jeśli chodzi o kolor klosza, warto pomyśleć o  funkcji, jaką lampa będzie spełniać. Jeśli zależy nam, aby była znaczącym źródłem światła w pomieszczeniu, musimy zdecydować się na kolor jaśniejszy, pastelowy. Ciemne klosze zdadzą egzamin jedynie jako elementy wprowadzające do pomieszczenia subtelny nastrój.

 

 Żarówka prawdę ci powie

… a właściwie specyfikacja na opakowaniu lampy. Mimo że nie raz nas kusi, aby pomimo ostrzeżenia na opakowaniu, wkręcić żarówkę o większej mocy niż zaleca to producent, zdecydowanie nie powinniśmy tego robić, chyba że jesteśmy amatorami woni palonego plastiku.

Podobnie jak z kolorem klosza, wybór mocy zależy od funkcji lampy. Jeśli ma stanowić jedynie element dekoracyjny, dobrym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia typu LED, emitującego subtelniejsze światło, którego odcień można również łatwiej dostosować do indywidualnych preferencji.

Zobacz: