Od dziecka obiecujesz sobie, że w któreś święta zrealizujesz głęboko skrywane marzenia i rozświetlisz cały dom – wewnątrz i na zewnątrz, tysiącami migoczących lampek? Oprócz względów estetycznych mamy jeszcze jeden powód, dla którego powinieneś porzucić fantazje o szalonej grudniowej iluminacji. Brytyjski urząd ds. komunikacji (Ofcom) ogłosił, że świąteczne dekoracje mogą spowalniać przesył danych.

Według szacunków Ofcom problem wolniejszego Internetu może dotyczyć około sześciu milionów gospodarstw domowych na Wyspach Brytyjskich. Jak tłumaczą urzędnicy, problemy z prędkością szerokopasmowego Internetu są powszechne i wynikają z zakłóceń wywołanych działaniem innych urządzeń elektronicznych. W okresie świątecznym problem ten jest jednak dużo dotkliwszy i powszechniejszy.

Zasada, w myśl której Internet zwalnia, kiedy okna naszych domów rozświetlają kolorowe, migoczące żaróweczki, jest prosta: przesył danych w technologii wi-fi odbywa się poprzez fale elektromagnetyczne, biegnące od routera do innych urządzeń. Tego typu fale emitują również praktycznie wszystkie urządzenia, znajdujące się na stanie naszego mieszkania – od mikrofalówek do, jakżeby inaczej – świecących mikołajów, reniferów i aniołków. Ponadto, wszelkie urządzenia elektryczne wytwarzają sobie właściwe pola elektromagnetyczne, które w mniejszym lub większym stopniu, zakłócają przesył danych do i z routera. Biorąc pod uwagę, że świąteczne lampki to nic innego jak zwitek kabli, przez które płynie prąd, również one potrafią wygenerować pole na tyle silne, aby zakłócić przesył danych przez wi-fi.

Zanim jednak zaczniecie się zastanawiać co cenicie bardziej – świąteczną atmosferę czy możliwość obejrzenia „Kevina samego w domu” online bez zakłóceń i dojdziecie do wniosku, że bez lampek w każdym oknie jednak możecie się obejść, spróbujcie ustawić router w centralnym punkcie pokoju – powinno pomóc. Innym rozwiązaniem jest inwestycja w bardziej zaawansowane urządzenie rozdzielające sygnał, które automatycznie wzmacnia jego siłę, gdy napotka interferencję ze strony innych urządzeń.

internet_zwalnia_2

Zobacz: