„Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę!” – wykrzykiwał zdezorientowany Maks – bohater filmu, którego tytułu nie trzeba nikomu przypominać. Wystarczy powiedzieć, że sprawczyniami „zaciemnienia” były istoty w realnym świecie nadal czasem określane jako „strażniczki domowego ogniska”. Polityczna poprawność każe nadmienić, że dzisiaj ciepła i światła w domu strzec mogą również przedstawiciele płci męskiej, co jednak nie zmienia faktu, że „światłość” i „ciemność” to pojęcia nadal niezwykle istotne – zarówno w kinematografii, jak i każdym domu.

Pomimo powszechnych narzekań na kondycję współczesnego świata mamy ten niezaprzeczalny komfort, że po wejściu do mieszkania nikt z nas już nie krzyczy „ciemność widzę”. Włącznik światła znajduje się zazwyczaj w zasięgu ręki, a w najgorszym wypadku w zasięgu kilku, wykonanych po omacku, kroków.

No właśnie. Te kilka kroków w niektórych okolicznościach może okazać się kluczowe – chyba każdemu zdarzyło się potknąć o stojący, nie wiedzieć czemu na środku pokoju, odkurzacz. Albo wywinąć orła po nastąpieniu na zaparkowany tuż za progiem samochodzik-zabawkę. Albo zakląć szpetnie, uderzając stopą w szafkę, o której istnieniu, pomimo, że od lat nie zmieniła swojego położenia, na chwilę zapomnieliśmy. Albo… Przykłady można mnożyć. Sposób na zapobieganie tego typu sytuacjom jest jeden – dobre rozmieszczenie źródeł światła.

W latach 90. Natalia Kukulska zdołała przekonać prawie całą Polskę, że „światło nie zgaśnie choćbyś chciał” bo ponoć każdy z nas nosi je w sobie. Wiara w metaforyczny sens tych słów, niezależnie od tego jak głośno wyśpiewanych do służącej za mikrofon szczoteczki do zębów, nie sprawi, że o poranku rozświetlimy łazienkę ciepłym światłem – w tej kwestii musimy nadal polegać na lampach.

Właśnie o tym, że rozmieszczenie światła w domu jest dla samopoczucia (a nawet zdrowia – i to nie tylko w kontekście „wypadków” przytoczonych powyżej) kluczowe, postaramy się was przekonać za pośrednictwem tego bloga. Ponadto znajdziecie tu informacje na temat najnowszych trendów i rozwiązań, jakie w kwestii oświetlenia królują na światowych rynkach, a także jak te wszystkie nowinki sprawdzają się w domach i mieszkaniach.

Miłej lektury!

Zobacz: