O zaletach żarówek typu LED nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać – są bardziej przyjazne dla środowiska i przede wszystkim bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Kiedy jednak przychodzi do zainwestowania większej kwoty w tego typu oświetlenie, zaczynamy się wahać i „jeszcze ten jeden raz” kupujemy żarówkę tradycyjną. Aby następnym razem nie dać się zwieść pozornej oszczędności, a w sklepie spośród kilkunastu dostępnych rodzajów wybrać taką diodę, której światło będzie w pełni odpowiadało naszym przyzwyczajeniom, przeczytajcie na co koniecznie należy zwrócić uwagę.

Waty i lumeny

Kupując zwykłe żarówki mamy mniej więcej porównanie pomiędzy tą, która świeci z mocą 60 watów, a taką, na której opakowaniu widnieje liczba 100. Niektórzy producenci na kartonach z LEDami umieszczają sformułowania typu: „Odpowiednik 40 watów”. W rzeczywistości jednostka ta ma z jasnością niewiele wspólnego – informuje nas jedynie o tym, ile energii zużyje żarówka podłączona do prądu w czasie godziny. Na opakowaniach LEDów znajdziemy inną skalę – lumeny. W poniższej tabeli prezentujemy, jak się mają „waty” tradycyjnych żarówek, do LEDowych „lumenów”.

Żarówka tradycyjna (waty)

Żarówka LEDowa (lumeny)

40

450

60

800

75

1100

100

1600

150

2600

 

Kolory światła

To, czy żarówka daje światło ciepłe, żółtawe, czy ostrzejsze, białe zależy od jej temperatury określanej w Kelvinach. Skala rozciąga się od 2700 do 6500 K. Żarówki tradycyjne osiągają niższe wartości i świecą światłem bardziej „przygaszonym” w porównaniu z LEDami. Innym współczynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest CRI (Colour Rendering Index), określający stopień oddawania barw w danym świetle. Tradycyjne żarówki zwykle osiągają wynik na poziomie 100. LEDy wypadają zdecydowanie gorzej – do 90 dobija tylko kilka dostępnych na rynku marek.

wymiana_zarowek_02

Jeśli o kolorach mowa, to jednej atrakcyjnej cechy diodom odmówić nie sposób – potrafią zmieniać kolory. Żarówki, które będą przechodziły od barwy niebieskiej przez zieloną do purpurowej i z powrotem produkuje na przykład Philips.

Osobną sprawą jest przyciemnianie. Taką możliwość dają wszystkie tradycyjne żarówki, ale LEDy muszą być do tej funkcji specjalnie przystosowane. Jeśli chcecie regulować jasność światła konieczna może być wizyta elektryka, który zamontuje specjalny przełącznik.

 

Zobacz: