Przed wymianą zwykłych żarówek na energooszczędne LEDy wielu z nas powstrzymuje rodzaj światła emitowanego przez diody, które jest znacznie „zimniejsze”. Już niedługo kwestia ta przestanie być problematyczna – firma Osram zapowiedziała, że już w tym roku wprowadzi na europejski rynek żarówki z linii Glow-Dim.

Płomień świecy ma „temperaturę” 1750 Kelwinów. Im więc niższa wartość, tym przyjemniejsze światło emituje żarówka. Do niedawna większość producentów nie była w stanie pokonać bariery 2700 Kelwinów. Z czasem jednak, na rynku amerykańskim zaczęły pojawiać się żarówki LEDowe z możliwością zmiany natężenia ich światła. Na wypuszczenie tego rodzaju produktu w Europie zdecydował się jednak póki co tylko Osram.

osram_glowdimGlow-Dim początkowo świeci z natężeniem 2700 K. Moc można zredukować aż do 10% wartości początkowej – wtedy temperatura światła zmniejsza się do 2000 K. Osram zapowiada, że w europejskich sklepach pojawią się modele zastępujące klasyczne 60 i 40 watowe żarówki, które będą kompatybilne z większością dostępnych w naszych sklepach ściemniaczy.

Nad wyposażeniem mieszkania w ściemniacze warto się zastanowić – nie tylko ze względów estetycznych. Możliwość dopasowania światła do nastroju będzie niewątpliwym atutem podczas organizacji romantycznego spotkania, a dodatkowo pozwoli zaoszczędzić prąd – przyciemnienie żarówek sprawi, że będą one pobierać mniej energii.

Nie powinniśmy się jednak skazywać na siedzenie w półmroku podczas wieczorów spędzanych samotnie. Z uwagi na straty, jakie występują w transformatorach, zmniejszając moc żarówki o 25% możemy liczyć na oszczędność energii rzędu 20%. Tyle samo zaoszczędzimy jednak, gdy światło „skręcimy” o 40%.

Zobacz: