Projektanci wnętrz często traktują oświetlenie po macoszemu, ustawiając w przestrzeniach te same, standardowe modele, a czasem nawet lampy w ogóle pomijając. Sesje dla magazynów wnętrzarskich, w przeciwieństwie do modowych, rzadko kiedy odbywają się bowiem w scenerii nocnej.  Może właśnie dlatego, to projektant odzieży a nie wnętrz, legendarny Oscar de la Renta, pytany o najważniejszy element swojej pracy odpowiedział: „Idealne oświetlenie”. Oto 5 trendów, z którymi trzeba się zapoznać w pogoni za oświetleniową modą.

 

Białe-lampy1. Biała – mała czarna

Kolor biały dla oświetlenia tym, czym czarny dla odzieży. Białe lampy idealnie sprawdzą się w nowoczesnych loftach i wiejskich posiadłościach. Dodatkowo pasują do każdego koloru ścian, a w przypadku ciężkich, drewnianych posadzek stanowią odciążający kontrapunkt.

 

drewniana_lampa_podlogowa_trapezio

2. Kawał lampiarskiej sztuki

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup dzieła sztuki nowoczesnej, który ustawimy w centralnym punkcie domu, zainteresujmy się modelem lampy, który sam w sobie będzie stanowił odważny akcent. Szukajmy rozbudowanych form, nietypowych rozwiązań i niecodziennych materiałów. Ciekawego żyrandola nie „chowajmy” pod sufitem – zawieśmy go nisko nad stołem, a lampę stojącą zamiast w kącie tylko ustawmy na środku pokoju.

 

kolorowe_abażury

3. Świetlna miksologia

Różnorodność nie musi oznaczać chaosu. Zasadę, że lakier na paznokciach musi pasować do butów, fashionistki obaliły już kilkanaście sezonów temu. Podobnie w sztuce wnętrzarskiej designerzy od kilku lat chcą nas nauczyć, że mieszanie kolorów i materiałów nada naszemu mieszkaniu interesujący sznyt. Nie bójmy się więc powiesić kryształowego żyrandola w wiejskiej chacie, czy ustawić lampy z babcinym abażurem w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim.

 

lampy-kryształowe

4. Diamenty najlepszymi przyjaciółmi

Diamenty, szlachetne kamienie, cyrkonie i inne błyskotki sprawdzą się nie tylko jako dodatki do sukienki. Jeśli nie jesteś fanem kryształów, możesz zdecydować się na akcenty subtelniejsze – niewielkie aplikacje na abażurach, czy nóżkach lamp.

 

eksperymentowanie_ze_swaitlem

5. Nie co, ale gdzie

Żyrandol nad wanną – właściwie, dlaczego nie? Wyzwól się z dyktatu kinkietów i halogenów montowanych w szafkach łazienkowych. Rozwiązania instalacyjne są obecnie tak szerokie, że przy projektowaniu oświetlenia nie musimy się już tak bardzo ograniczać. Kilka małych lampek na sekretarzyku? Wiszące nisko nad kuchennym stołem żarówki? Eksperymentuj!

 

 

 

 

Zobacz: